Osocze bogatopłytkowe – z czego wynika jego niesłabnąca popularność?

Osocze bogatopłytkowe coraz chętniej wykorzystywane jest w zabiegach przez lekarzy medycyny estetycznej. Jego popularność wynika z cennych właściwości regenerujących i odmładzających oraz braku działania alergizującego. Efekty zabiegu są naturalne i utrzymują się wyjątkowo długo. Co warto wiedzieć na temat mezoterapii osoczem bogatopłytkowym?

Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe w ostatnim czasie stało się niezwykle popularne, jednak nie jest to najnowsze odkrycie. Wykorzystywane jest w medycynie od wielu lat – wykorzystują go zarówno stomatolodzy, jak i ortopedzi czy chirurdzy. Od niedawna znalazł też swoje miejsce w medycynie estetycznej, m.in. w Klinice Ambroziak w Warszawie, jako substancja wspomagająca procesy rewitalizacyjne skóry. Osocze bogatopłytkowe to preparat pozyskiwany z krwi, zawierający dużą ilość płytek krwi oraz czynników wzrostu. Służy do odmładzania twarzy, ale też do redukcji blizn i rozstępów czy leczenia łysienia.

Na czym polega zabieg osoczem bogatopłytkowym?

Zabieg osoczem bogatopłytkowym nazywany jest potocznie wampirzym liftingiem. W rzeczywistości jest to mezoterapia igłowa, podczas której zamiast syntetycznego preparatu wykorzystuje się materiał uzyskany z własnej krwi Pacjenta.

Bezpośrednio przed zabiegiem lekarz pobiera niewielką ilość krwi z żyły łokciowej Pacjenta. Następnie próbka z krwią umieszczana jest w wirówce, gdzie następują procesy oddzielenia poszczególnych składników. Produktem końcowym jest koncentrat płytek krwi, czyli właśnie osocze bogatopłytkowe. Ma ono gęstą konsystencję, jest przejrzyste, o lekko żółtym zabarwieniu. Lekarz najpierw smaruje skórę Pacjenta maścią znieczulającą, a następnie wstrzykuje preparat przy pomocy cienkiej igły w wybrane obszary skóry. Przez około 48 godzin po zabiegu może utrzymywać się podrażnienie skóry, będące konsekwencją nakłuć.

Na pierwsze efekty wampirzego liftingu należy poczekać około 14 dni. Osocze bogatopłytkowe wstrzyknięte w skórę stymuluje komórki do wytwarzania nowego kolagenu, który zapewnia skórze odpowiednie napięcie i witalność. Optymalne efekty widoczne są po wykonaniu serii zabiegów. Najczęściej są to 3–4 sesje przeprowadzane w odstępach co 3–4 tygodnie.

Zalety osocza bogatopłytkowego

  • Osocze bogatopłytkowe zawiera dużą koncentrację płytek krwi, które przyczyniają się do regeneracji tkanek. Zastosowanie osocza bogatopłytkowego na skórę twarzy opóźnia procesy starzenia się skóry, przywraca cerze blask, redukuje nieestetyczne blizny i przebarwienia.
  • Osocze bogatopłytkowe na skórę głowy to procedura, mająca na celu zahamowanie łysienia. Zabieg pobudza też mieszki włosowe, dzięki czemu włosy stają się gęstsze i mocniejsze.
  • Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg, z którego mogą korzystać nawet alergicy. Ponieważ osocze bogatopłytkowe pochodzi z własnej krwi, ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji jest minimalne.
  • Efekty serii zabiegów wampirzego liftingu mogą utrzymywać się nawet ponad rok. Dla przedłużenia rezultatów zabieg można powtarzać z częstotliwością co 12 miesięcy.

Chcesz poznać inne zabiegi medycyny estetycznej? Wejdź na stronę Find Beauty Expert i zobacz więcej.

Photo of author

Patryk